Bonyho hvězda nadále stoupá

Bývalý hráč Sparty Praha Bony Wilfried má namířeno do kádru úřadujícího anglického mistra Manchesteru City, který by za útočníka z Pobřeží Slonoviny měl zaplatit 28 miliónů liber (cca 1 miliarda korun).

Už v roce 2006 Bony Wilfried hrál první fotbalovou ligu Pobřeží Slonoviny za klub Issia Wazi, kde byl navzdory svému nízkému věku, 18 let, nejlepším střelcem týmu. Na podzim roku 2007 se talentovaný útočník připojil k B týmu Sparty Praha, kde se nejprve adaptoval na české podmínky. V létě 2008 se zapojil do přípravy A týmu, aby se stal členem základní jedenáctky výběru trenéra Jozefa Chovance. Postupně se vypracoval až na opravdu klíčového hráče.

V kádru pražské Sparty vstřelil během 82 zápasů 31 branek. Poté v lednu 2011 přestoupil do SBV Vitesse, Sparta za něj včetně bonusů měla vyinkasovat zhruba 160 milionů korun. Ve Vitesse Bony odehrál 75 zápasů a vstřelil 54 branek. V roce 2012/2013 byl nejlepším střelcem ligy a zároveň byl zvolen nejlepším hráčem nizozemské Eredivisie.

Po této sezóně přestoupil do waleského klubu hrající anglickou Premier League, Swansea City. S částkou 12 miliónů liber se stal nejdražší posilou klubu v historii. Hned v 1. sezóně dokázal vstřelit 17 ligových gólů, celkově se svému zaměstnavateli odměnil 35 góly v sedmdesáti zápasech. Pokud nyní přestoupí do Manchesteru City za 28 miliónů liber, bude to zároveň nejdražší prodej klubu.

V roce 2014 se s týmem Pobřeží Slonoviny podíval i na Mistrovství světa v Brazílii. Hned v 1. Zápase proti Japonsku dokázal skórovat, jako tradičně hlavičkou. Prosadil se i v posledním zápase skupiny proti Řecku.

Manchester City si Wilfrieda vyhlédl kvůli častým zdravotním problémům Sergia Aguera, Edina Džeka i Stevana Jovetiče. V kádru úřadujícího mistra ho i tak čeká silná konkurence. Sám jsem zvědav, jak se s ní vypořádá. Nezbývá, než mu popřát štěstí. Bony společně s Edinem Džekem jsou zářnými příklady kam se až může fotbalista z české ligy propracovat.

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz