Finská dominance na Mistrovství světa juniorů

Někdo na konci prosince sedí doma a užívá si s rodinou pohodu, a někdo bojuje o titul juniorských Mistrů světa. Opět jako každý rok junioři svoje Mistrovství hráli na konci prosince a vyvrcholení přišlo pátého ledna. Z titulu se nakonec po jednoleté odmlce radovalo domácí Finsko.

Ve skupině A nepřesvědčivá Kanada a suverénní Švédové.

Kanada, jak na juniorských, tak na seniorských šampionátech patří každoročně mezi největší favority, do Finska ale nepřicestoval tak silný výběr, na který jsme v posledních letech byli zvyklí. Jediný pohodový zápas ve skupině z jejich strany byl proti Dánsku, ale jinak to byla velká bída. Dokonce Švýcarsko, poslední tým tabulky jediný bod ze čtyř zápasů urval zrovna proti Kanadě. Javorové listy dokázali Švýcary porazit až po samostatných nájezdech. Zazářily výběry Spojených států a Švédska. Ze skóre 18:5, respektive 19:5 se s oběma muselo počítat na ty nejvyšší příčky. S prvenství ve skupině se nakonec radoval výběr „tre kronor“, když dokázali v Helsinkách udolat nejtěsnějším možným výsledkem USA.

David Pastňák

Mistrovství světa Juniorů se zúčastnil i David Pastrňák

Ve skupině B jen Češi dokázali obrat o body suverénní Rusy

Hned v prvním utkání skupiny český výběr narazil na Sbornou a jako vždy se očekával vyrovnaný souboj. Víc než polovinu utkání byl stav utkání 0:0, než Michael Špaček dvakrát překonal ruského brankáře. Poprvé ovšem kvůli faulu na brankáře branka nemohla být uznána. Hned na to ten stejný hráč jel trestné střílení a proti Georgievovi se nemýlil. Rusové zvládli díky Lautovi vyrovnat a na nájezdy byli úspěšnější. Češi se před druhým utkáním mohli těšit na Pastrňáka, kterého Boston pustil na juniorský šampionát. Hned v dalším utkání proti Slovensku vstřelil branku a podílel se na výhře 2:0. V obou utkáních jsme se vyznačovali dobrou obranou. Za první dvě utkání jsme obdrželi pouze dvě branky a hoši vzadu hráli velmi spolehlivě. V dalších zápasech to už ale tak dobře nefungovalo. Proti Bělorusku jsme se překvapivě na vítězství nadřeli a po přestřelce 5:3 jsme se mohli radovat ze zisku dalších bodů. Poslední utkání skupiny jsme sehráli proti domácímu Finsku a po skvělém utkání plném zvratů se nakonec z výhry 5:4 radovali domácí. Finové už od prvního utkání vládli individuálním statistikám a na lajnu Aho, Laine, Puljulärvi se už po prvním duelu dával každý pozor. Domácí ve skupině vstřelili neskutečných 23 branek a stali se neproduktivnějším týmem letošních skupin. Tolik branek loni nevstřelila ani domácí Kanada. Ta dala “pouze“ jednadvacet branek. Stejně jako jsme museli my, museli také Finové sklopit hlavy a poklonit se suverénní Sborné, která si ve vyrovnaném utkání dokázala poradit i se Suomi a nakonec ovládla skupinu. Zápas to byl velmi vyrovnaný, oba týmy si vedení na svou stranu vzaly hned 2x. Rusové se zejména ve skupině vyznačovali malým obnosem střel a hledáním co nejvýhodnějších pozic pro střelu. Stříleli sice málo, ale byli velmi efektivní a i díky tomu nakonec vyhráli všechny duely ve skupině. Loni Slováci v zámoří udivovali celý svět, ale na tento šampionát nedorazil ani zdaleka tak dobrý výběr jako loni a po výhře 4:2 nad Běloruskem mohli být rádi za udržení mezi elitou. Byli to totiž jejich jediné body ve skupině. Zajímavostí bylo, že na utkání Slovenska s Běloruskem byla návštěva něco okolo 1500 lidi za to na domácí Finy proti Rusku byla návštěvnost o víc než 11 000 tisíc vyšší.

Ve čtvrtfinále skončili Češi, Slováci a skoro také Rusové

Dva čtvrtfinálové duely byli jednoznačné a ve dvou se bojovalo až do posledních minut. Jednoznačný duel odehráli suveréni skupiny USA a Švédové, kteří si po výsledcích 7:0, respektive 6:0 poradili s výběrem České a Slovenské republiky. Zejména jméno Austina Matthewse si bude český brankář Vaněček dlouho pamatovat. Americký útočník mu totiž vstřelil hattrick. V Hartwall Aréně jsme byli svědky zajímavého duelu mezi domácím Finskem a Kanadou. S jedenácti gólové přestřelky nakonec vyšli lépe Finové a po výsledku 6:5 poslali Kanadu až nečekaně brzo domů. O velké překvapení se v prvním čtvrtfinálovém duelu snažili postarat Dánové, kteří hned 2x proti Sborné v utkání vedli. Rusové až v poslední minutě utkání zásluhou Kameneva dokázali vyrovnat a stejný hráč pak vstřelil rozhodující branku v prodloužení.

Skandinávské derby pro Finsko, Rusové udolali Američany.

Jediný zápas, který neměla v režii první finská lajna, byl ten semifinálový. Po vyrovnaném boji domácí porazili Švédy 2:1 a k titulu mistrů světa jím chyběl už jen jeden krůček. Rusové nastoupili proti Spojeným státům a očekával se tvrdý boj. Každý duel těchto dvou zemí je velmi vyhrocený. V brance Ruska se objevil Ilya Samsonov, dvojka Magnitogorsku, a gólman který na turnaji odchytal pouze skupinový zápas proti Bělorusku. Po nejistém čtvrtfinále Georgieva se trenér rozhodl pro změnu. Do zápasu líp vstoupila Sborná, která byla aktivnější a vytvářela si více šanci. Američané se postupem času dostávali do zápasu a po brance Dvoraka se mohli radovat z vedení 1:0. Do konce třetiny Američané nastřelili ještě dvě tyče a se Sbornou to nevypadalo nejlépe. Do druhé třetiny vstoupil na led úplně jiný tým a s důraznými ruskými hráči měl výběr Spojených Státu velký problém. Rusové hráli hodně do těla a i díky svým hromotlukům znepříjemňovali soupeři život. Díky důraznému přístupu se dočkala Sborná vyrovnaní. Jen dvě minuty po vyrovnávající brance přišel důrazný průnik Korshkova a Sborná otočila skóre ve svůj prospěch. USA s utkáním už nezvládlo nic udělat a díky skvělému výkonu Samsonova a celého obětavého týmu se Rusko mohlo připravovat na finálový duel.

Kamenev se raduje z finálového gólu proti Finsku

Bronzová radost pro Američany, zlato pro domácí.

V utkání o třetí místo jsme mohli vidět úplně jiný výběr Spojených Státu než v semifinálovém duelu proti Rusku a po jednoznačném výsledku 8:3 se mohli radovat z bronzového kovu. Ve finálovém boji dostal opět v brankovišti přednost brankář Georgiev, kterému úplně nevyšel duel s Dánskem. Byl ovšem starší než Samsonov a předpokládalo se, že by se s tlakem měl vyrovnat lépe než jeho kolega. Rusové stejně jako v semifinálovém duelu vlétli i do finále taktéž aktivněji než soupeř a po brance Kameneva se dostali do vedení. To, i díky skvělému ruskému brankáři, drželi až do začátku třetí třetiny. V jednačtyřicáté minutě se prosadil Laine a srovnal stav finálového klání. Nerozhodný stav nevydržel ani dvě minuty a Sborná si vedení vzala zpátky. V padesáté minutě však opět zaúřadovala první lajna a po brance Aha bylo opět vyrovnáno. Domácí ožili a dvě minuty před koncem se dostali díky Rantanenovi do vedení. Rusové se rozhodli v poslední minutě odvolat brankáře a udělali dobře. Ruské naděje zachránil necelých sedm sekund před koncem dvougólový střelec finále Svetlakov a šlo se do prodloužení. To po minutě a půl rozhodl Kapanen a v Hartwall Aréně propukla obrovská radost. Rusové ale rozhodně nemusí smutnit, protože si z juniorského šampionátu cenný kov odváží už pošesté v řadě!

Hráči, kteří opravdu zaujali: Jesse Puljuärvi, Sebastian Aho, Patrik Laine, Auston Matthews, Matthew Tkachuk, Alex Nedeljkovic, Zach Werenski, Linus Söderström, Alexander Nylander, Vladislav Kamenev, Ilya Samsonov, Ivan Provorov.

Další Mistrovství světa juniorů bude hostit Kanada v Montrealu a Quebecku. Mistrovství začíná 26.12.2016.

autor: Patas | sportyonline.cz