Jak správně cvičit nohy 

Jak správně cvičit nohy

Chtěli byste vybudovat mohutné a silné nohy, ale v posilovně se vám nedaří dosáhnout kýžených výsledků? Připravili jsme pro vás několik jednoduchých tipů, které vám situaci pomohou vyřešit. 

Cvičení celého těla a jídelníček jako základ 

Ještě, než se pustíme do popisu jednotlivých cviků a vhodných metod, musíme z počátku nastínit, že cvičení pouze jedné tělesné partie je z dlouhodobého hlediska nevhodným postupem. Rozhodně byste proto neměli budovat pouze nohy, ale zaměřit na se na komplexní procvičení celého těla. Tréninku noh pak můžete věnovat speciální pozornost a zařadit ho například ve větší intenzitě. 

Zároveň vezměte v potaz, že kromě tvrdého tréninku budete potřebovat také kvalitní stravu. Ještě předtím, než se do celého procesu pustíte, nastavte si proto jídelníček na optimální příjem kalorií a makroživin ještě předtím, než se do celého procesu pustíte. 

Osvědčené cviky 

Pokud máte vyřešené zmíněné základní postupu v tréninku a jídelníčku, můžeme se přesunout již konkrétně k tomu, jak by měl takový trénink nohou vypadat. Pro jejich růst je určitě dobré zařadit komplexní cviky, které vám umožní zvedat vysoké váhy a stimulovat hormonální odezvu. Mezi takové cviky řadíme především dřepy, výpady, rumunské mrtvé tahy, sumo mrtvé tahy nebo legpress. Okolo nich můžete bez problému vystavit celý smysluplný legday. Obvykle se cvičí tyto cviky s nižším počtem opakování a vyšší váhou, ale vždy samozřejmě záleží na cílech vašeho tréninku. 

Kromě toho by v tréninku logicky měly mít zastoupení i izolovanější cviky, kterými zacílíte na konkrétní části vašich noh. Jedná se typicky například o stroje na předkopávání, zakopávání nebo procvičení lýtek. Tyto cviky naopak můžete odcvičit s vyšším počtem opakování a zařadit u nich i různé intenzifikační metody. 

Regenerace a dostatečný odstup mezi tréninky 

Nezapomínejte, že pokud máte skvěle vyřešenou stravu a perfektně nastavené tréninky, stále nemusíte dosahovat vytoužených výsledků, jestliže zanedbáváte regeneraci. Snažte se proto vyčlenit pevnou dobu na kvalitní spánek a tréninky nohou plánujte s dostatečnými rozestupy. Jedná se o jednu z největších svalových partií na těle a její regenerace proto může být pro tělo poměrně náročná. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz