Jak vzpírat 

Jak vzpírat

Vzpěračské disciplíny patří mezi nejzákladnější posilovací pohyby, které kloubí dohromady sílu, výbušnost, atletiku a precizní techniku. Ne nadarmo je vzpírání jako samostatná disciplína zastoupeno i na olympijských hrách a patří mezi oblíbené posilovací metody sportovců i z jiných odvětví. Technika vzpírání je však velmi náročná. V následujícím článku si rozebereme základní vzpěračské varianty. 

Trh 

Prvním vzpěračským cvikem je trh. Při této disciplíně se snaží závodník činku dostat souvislým pohybem ze země nad hlavu. U trhu cvičenec uchopí činku velmi širokým úchopem, který v některých případech kopíruje až šířku celé velké činky. Následuje dynamická fáze trhnutí činky ze země a postupný přechod otočení loktů (ty by měly během celého pohybu směřovat vzhůru) kolem vlastní osy. Během tohoto pohybu si může cvičenec pomoci podřepem pod činku, takže zkrátí dráhu potřebnou k dostání činky nad hlavu. Následně pak s rukami nataženými nad hlavou provede dřep a ustálí se s nataženými pažemi v horní pozici. 

Nadhoz 

Druhým vzpěračským cvikem je nadhoz. U toho se volí mnohem užší úchop, který by měl zhruba kopírovat šířku ramen. První fáze cviku, kdy táhne cvičenec činku ze země ke kolenům je klidná. Následuje pak dynamické přemístění činky pomoci vytočení loktů. Prostřednictvím tohoto pohybu se činka dostává na ramena. Pohyb musí být proveden za co nejmenšího zatížení paží. Toho docílíte především zapojením trapézů. Opět si můžete pomoci tím, že pod činku během přemístění dřepnete, takže dráha jejího pohybu nebude tak dlouhá. V tomto případě pak následuje ze spodní pozice ještě dřep s činkou na ramenech a v ustálené horní poloze tlak, kterým vyrazíte činku nad hlavu. 

Oba cviky, ze kterých se skládá vzpěračský dvojboj jsou technicky velmi náročné a jsou krajně nevhodné pro začátečníky. Pokud vás vzpírání láká, ale nemáte správné pohybové návyky, vždy vyhledejte alespoň specializovaného trenéra, který vám do začátku pomůže se zvládnutím správného provedení. V ideálním případě však najděte vzpěračský klub, kde budete v rukách povolaných profesionálů. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz