Jak zhubnout a váhu si udržet 

Jak zhubnout a váhu si udržet

Článků o dietách a hubnutí je celá řada, mnoho lidí (zejména žen) dosáhne své cílové váhy po poctivém držení diety, ale po nějaké době se pomalu vrací opět k původnímu stravovacímu režimu před dietou a ztracené kilogramy jsou opět nalezeny. Jak zhubnout a váhu si udržet? O tom bude pojednávat dnešní článek. 

Žádná drastická dieta 

Klíčovou věcí je způsob, jakým se k cílové váze dostanete. Pokud budete držet drastickou dietu, na takové dietě vydržíte maximálně měsíc a po měsíci budete chtít vyjíst celou lednici. Pokud naopak zvolíte šetrnější přístup hubnutí, postupně přejdete k zdravému životnímu stylu, ve kterém pouze snížíte kalorický příjem na úkor kalorického výdeje, s tímto přístupem se zvládnete stravovat po celý život a pomocí pravidla 80/20 zvládnete i tu a tam nějaké nezdravé hřešení. A toto je klíč, jak si váhu udržet, dietu, zdravé jídlo si zamilovat a oblíbit. 

Zamilujte si pohyb 

Druhým klíčovým faktorem je samozřejmě pohyb. Hubnutí stojí na kalorickém deficitu, tedy na tom, že váš kalorický příjem musí být nižší než kalorický výdej a toho dosáhnete také zvýšením pohybu. Navíc postupnou přeměnou tukových zásob na svaly (v případě zařazení posilování nebo jiných sportovních aktivit, u kterých budujete také svalovou hmotu) zrychlíte svůj metabolismus, tím budete spalovat více kalorií i v klidovém režimu (mimo trénink) než před nabráním svalové hmoty. Vyzkoušejte si proto více sportovních a pohybových aktivit a vyberte si takovou, na kterou se budete těšit a která vás bude bavit. 

Sepište si cíle 

A poslední radou je sepsání svých cílů, které budete neustále posouvat dál. Nemusí to být cíle pouze váhové, protože své cílové váhy pravděpodobně dosáhnete, ale poté dochází ke kamenu úrazu, můžou to být cíle výkonnostní či jiné sportovní. Pokud budete mít stále před očima svůj cíl, k nezdravému režimu bez sportovních aktivit se jen tak nevrátíte. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz