Kettlebell aneb tělo ze železa 

Kettlebell aneb tělo ze železa

Pravidelně se na scéně fitness objevují nové styly a pomůcky. Kettlebell byl ještě nedávno pro mnoho lidí téměř neznámý i přesto, že světlo světa spatřil už několik stovek let zpátky. Naučte se pár základních cviků a budete mít tělo pevné jako skála.  

Kde se vzal?  

Kdysi dávno se kettlebell používal k vážení zboží. Zespoda zploštělá koule s robustním madlem je snadná na manipulaci. Bylo ale jen otázkou času, kdy ji lidé začnou využívat k posilování vlastního těla. Stalo se tak na začátku 18. století v Rusku. Siláci jako Moor-Znamenskij nebo Gustav Frištenský se nechali touto činkou také zlákat a stali se legendami.  

Činka pro všechny  

Dříve se museli lidé spokojit jen s pár kusy a kvůli vyšší váze bylo cvičení vhodné především pro muže. Dnes je situace jiná. Kettlebelly jsou běžně k mání a váhové rozpětí se pohybuje mezi čtyřmi a osmačtyřiceti kilogramy. Vždy je ale lepší volit klasický materiál (železo) a vyvarovat se plastovým činkám s širším a špatně uchopitelným madlem.  

Neporazitelný swing  

Cviků, které lze s kettlebellem provádět, je celá řada. Vždy je ale nutné mít brilantní techniku. Tu je třeba natrénovat s lehčím závažím nebo klidně naprázdno, aby nedošlo k přetížení ramen, namožení nohou nebo poranění zad a zápěstí.  

Rozkročte se tak, aby se kettlebell vešel mezi nohy. Postavte se o krok dozadu, pokrčte se v kolenou a hýždě snižte lehce k zemi, ruce položte na madlo kettlebellu a záda mějte ve stejné linii se zemí. Přeneste váhu na paty a kettlebell lehce nakloňte. Nasajte vzduch a s výdechem vystřelte do stoje, zatněte celé tělo – dívejte se před sebe, zpevněte krční páteř, ramena, břicho, zadek i nohy. Ruce mějte napnuté a švihem vytáhněte činku tak, aby byly paže rovnoběžně s podložkou. Pomalu klesejte k zemi do výchozí pozice.  

Postupně můžete zařadit i clean, switch, TGU, dřep, windmill, side a bent press.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz