Nizozemská fotbalová akademie

Když se řekne fotbalová akademie, snad každého hned napadne Holandsko. V žádné jiné zemi se nelpí na akademii tak, jako právě tam. Tamní celky tam každoročně produkují spoustu kvalitních fotbalistů, kteří pak odcházejí do zahraničí. Ne všem se ale podaří naplnit očekávání.

Již od malička stejný systém hry

Již od nejútlejšího věku, je hráčům kladen důraz na to, aby hráli stejně jako hráči seniorského A-týmu. Většina mužstev Eredivisie se snaží praktikovat formaci 4-3-3. Jinak tomu není ani u žáků, dorostenců nebo juniorů. Pouze šest týmu (Roda, Vitesse, Excelsior, De Graafshap, Utrecht, Zwolle) praktikují momentálně jinou formaci. Akademie tak připravují hráče pro A mužstvo opravdu dobře.

Rychlý zisk pro holandské týmy

Nizozemské celky to mají těžké, finančně na to nejsou ani zdaleka tak dobře jako kluby z Anglie nebo Německa. Eredivisie je známa „hurá fotbalem“, který je rozhodně pro diváka velmi atraktivní. Na defenzivě se zde tolik nelpí, hraje se zde velmi ofenzivním stylem. Pro holandské kluby je však velmi těžké, udržet nadějného ofenzivního hráče. Pro bohatší evropské týmy není problém tyto hráče vykoupit. Často se stává, že týmům mladé hvězdy vybojují postup do Ligy mistrů, ale před startem soutěže svůj tým opustí. Tamní celky sice mají z prodejů značné zisky, takto brzké odchody však úroveň holandské ligy značně poškozují. Vychovat nástupce trvá opět několik let, peníze se sice opět investují do méně známých hráčů, ti však musí nejprve nasbírat zkušenosti a herní praxi.

Pouze vyjímeční hráči by měli opouštět Eredivisie

Už výše jsem zmínil, že se v této lize praktikuje tzv. „hurá fotbal“. Znamená to, že hráči musí dosahovat mimořádných a ne jen dobrých výsledků, aby měli šanci se prosadit i jinde v Evropě. Na ostrovech nebo v jiných zemích se hraje daleko odlišný fotbal. Kvůli předčasným odchodům a malé nebo špatné disciplíně, se však tito hráči nedokážou ve větších týmech prosadit. Těmto hráčům chybí psychická odolnost, herní a taktická vyzrálost, zkušenosti.

Uspět v evropských pohárech? Pro nizozemské celky spíše utopie

Doba, kdy celky z nizozemské ligy (hlavně Ajax), bojovali v Lize mistrů o ušatý pohár je nenávratně pryč. Ajax v sedmdesátých letech vybojoval nejprestižnější evropskou trofej hned 3x v řadě. Ve stejném desetiletí se z triumfu radoval také Feyenoord. Na konci osmdesátých let se mohl triumfem pyšnit také Eindhoven a v devadesátých letech se ještě dokázal na úplný vrchol dostat opět Ajax. V roce 1995 Ajax vedl Louis van Gaal a na triumf dosáhl opravdu s vyjímečnou generací, stačí zmínit hráče jako je Kluivert, Overmars, Litmanen, Seedorf, Davids nebo Reiziger. Do finále se ještě Ajax dostal o rok později, poté se hráči vydali dobývat Evropu. Většina zamířila do Itálie, Anglie a Španělska. Dnes není v silách celků jako je Ajax, PSV nebo Feyenoord triumfovat v evropských soutěžích. Ve zmíněných sedmdesátých letech, bylo přeci jen jednodušší udržet kvalitní hráče v týmu a hlavně fotbal v té době ještě nebyl tolik o penězích.

Sestava Ajaxu z roku 1995

Sestava Ajaxu z roku 1995

V letošní sezoně, se po osmileté odmlce podařilo některému holandskému týmu, probojovat až do osmifinále Champions League, postarat se o to Eindhoven. Uvidíme, jak PSV uspějí v souboji s týmem Atlético Madrid.

V současné době po holandských trávnících běhá další generace fotbalistů, připravená prorazit v evropských soutěžích. Jste je výčet některých hráčů, kteří si zaslouží pozornost:

Ajax – Jairo Riedewald, Kenny Tete, Riechedly Bazoer, Davy Klaassen, Anwer El Ghazi, Arkadiusz Milik, Viktor Fisher.

PSV – Jetro Willems, Jeffrey Bruma, Gastón Pereiro, Adam Maher, Jürgen Locadia.Feyenoord – Terence Kongolo, Sven van Beek, Rick Karsdorp, Tony Vilhena.
Utrecht – Sébastien Haller.

Twente – Hakim Ziyech.

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz