Plank jako nejuniverzálnější cvik. Jak na něj? 

Plank jako nejuniverzálnější cvik. Jak na něj?

Chcete tělo jako z oceli? Pevné, štíhlé, vyrýsované. Můžete ho mít během pár týdnů. Stačí se naučit plank a udělat si z něj každodenní rutinu. Stačí pár minut po ránu a výsledky se brzy dostaví.  

První dojem klame  

Existuje cvik, který posílí tělo, vytvaruje křivky, je nenáročný na prostor i čas a můžete ho provádět všude? Ano. Klasické prkno nebo plank je tím, co všichni hledají. Na první pohled vypadá poměrně jednoduše, ale opak je pravdou. Už pár vteřin v základní pozici vám dá pořádně zabrat a téměř na povel aktivuje všechny zapojené svaly. Cesta ke kvalitnímu provedení je dlouhá a bolavá, pálení a potu se nevyhnete. Ale stojí to za to.  

Stačí pár vteřin a do pár týdnů uvidíte první výsledky. Bohužel to není tak snadné. Při planku totiž zjistíte, že jedna sekunda může být nekonečně dlouhá a v tenzi pár centimetrů nad zemí budete potit krev.  

O čem je řeč?  

Plank je jednoduché izometrické cvičení, které v extrémně krátkém čase přináší pozitivní výsledky. Nejde zdaleka jen o hubnutí a tvarování postavy a zbavení se tuku na bocích, ale především posílení vnitřních i vnějších svalů, zlepšení držení těla, rychlejší metabolismus, odbourání chronických bolestí hlavy a zad a extra porci endorfinů, které se při takto intenzivním cviku vyplavují ve velkém.  

Rychlovka  

Položte se na břicho a vzepřete se na předloktí a prsty u nohou. Od ramen až po kotníky buďte v jedné linii, zpevnění a bez zvedání beder nebo boků. Hlava je v jedné přímce s tělem a pohled směřuje dolů. Zpevněte svaly, nadechněte se a na první pokus po dobu dvaceti sekund silou upouštějte vzduch a posilujte tenzi. Povolte. A opakujte, máte-li sílu. Správné a kvalitní provedení je pro plank klíčové. V opačném případě totiž nemá cenu ani efekt a na výsledky svého snažení budete čekat marně. Největším nešvarem je prohnutá pánev, abyste ulevili napětí. Právě o to ale jde.  

Postupně budete čas prodlužovat a můžete se dostat i na minutu a půl nebo pět opakování po třiceti vteřinách. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz