Scouting v ukrajinském velkoklubu Šachtar Doněck

Již před několika lety se ukrajinský velkoklub Šachtar Doněck rozhodl vydat jinou cestou. Spojením brazilsko-ukrajinského týmu přilákal Šachtar nejen fanoušky, ale i skauty z ostatních celků. Na Šachtar dokonce od příchodu brazilských fotbalistů začalo chodit i více lidí ze zahraničí. Jihoameričtí hráči dodávají ofenzívě Šachtaru nový rozměr a krásně se na jejich hru kouká. Brazilci se každoročně v tomhle týmu prosadí natolik, že mají možnost odcházet do věhlasnějších týmu. Šachtar na prodeji Brazilců každoročně profituje a tak není důvod s tím přestat.

Vydat se novou cestou, byl správný krok

Scouting je v Doněckém celku velmi rozšířený. Tento tým nemá ambice přivést do svého týmu hráče z elitních evropských lig a tak se zaměřuje na tu brazilskou. Brazilská liga produkuje každý rok obrovské množství skvělých fotbalistů a většina skautů ukrajinského giganta se vydává sledovat hráče právě do této země. Každý hráč je důkladně nasledovaný a když už přijde na Ukrajinu nový brazilský přírůstek, daný skaut ho ve většině případů viděl hrát velké množství zápasů. Skauti nechtějí do svého týmu jen hráče, kteří můžou pomoci  Šachtaru. Chtějí hlavně hráče s obrovským potenciálem, které za dalších pár let mohou dobře zpeněžit. Proto je dělat skauta v tomhle týmu velice obtížné. Musíte se zaměřit na každý detail, aby výběr daných hráčů slavil úspěch.

Psala se sezona 2012/2013 a do skupiny Ligy mistrů byl ukrajinskému mistrovi nalosován Juventus, Chelsea a norský Nordsjaelland. Právě na úkor Chelsea, loňského vítěze této soutěže dokázal Šachtar postoupit ze základní skupiny. V osmifinále byl nad jejich síly Dortmund, ale přinejmenším doma před svými fanoušky předvedli konkurence schopný fotbal a dlouho doma sahali po vítězství. Nakonec tři minuty před koncem Hummels srovnal stav na 2:2. V Německu Dortmund vyhrál 3:0.

Díky skvělé péči klubu se hráči ze Šachtaru nehrnou hned pryč

Pro brazilské fotbalisty rozhodně není jednoduché, naučit se nový jazyk. Drtivá většina z nich neumí ani anglicky, natož ukrajinsky. V Šachtaru ale mají ideální podmínky k tomu, aby se naučili nový jazyk, poznali město a zabydleli se. Pro hráče to je velice těžké, ale klub se zahraničním hráčům snaží maximálně věnovat a pečuje o ně. Největší brazilské hvězdy se vydávají ze Šachtaru dál až po několika sezonách. Luiz Adriano vydržel v Šachtaru celých devět sezón, Fernandinho osm, Teixeira sedm, Willian a Douglas Costa šest.

Henrikh Mkhitaryan v dresu Šachtaru

Henrikh Mkhitaryan v dresu Šachtaru

V poslední době ze Šachtaru odešlo mnoho brazilských hvězd do nejslavnějších celků světa. Willian je momentálně hráčem Chelsea, ale ze Šachtaru odešel do ruské Machačkali. Ruský celek za něj zaplatil 35 milionu euro. Částku, za kterou Williana v sedmnácti Šachtar získal, se pohybuje mezi 11 a 14 miliony euro. Fernandinha Šachtar získal za necelých osm milion euro a City za něj zaplatilo o dvaatřicet milionů více. I zde Šachtar hodně získal.  Douglas Costa před sezonou putoval do Bayernu za třicet milionů euro, přitom do Šachtaru přišel z brazilského Grémia za necelých sedm milionů. A není tomu tak dávno, co Alex Teixeira přestoupil za neskutečných padesát milionů euro do činského Jiangsu Suning. I na tomto fotbalistovi Šachtar hodně získal. Henrikh Mkhitaryan se do Šachtaru dostal z méně slavného Doněckého celku Metalurhu. Tehdy přestup činil necelých šest milionu. Do německého Dortmundu, ale odešel za téměř 28 milionů euro.

Ze Šachtaru mezi opory Chelsea, City, Bayernu nebo Dortmundu.

Každý z výše zmíněných hráčů se dokázal v novém celku prosadit do základní sestavy. Willian patří k nejtechničtějším hráčům Chelsea a i přes letošní špatnou sezonu londýnského celku patří právě on k tomu lepšímu.

Fernandinho se do základu City dokázal prosadit a ve dvou po sobě jdoucích sezonách odehrál víc než čtyřicet zápasů.

Douglas Costa od prvního duelu v Bayernu hraje úžasně a patří mezi nejlepší pravé ofenzivní záložníky světa. Za třiadvacet duelů si zatím připsal pět branek a skvělých patnáct asistencí. Německý gigant si ho nemůže vynachválit. Riberyho zastoupil víc než dobře.

Henrikh Mkhitaryan už tři sezony patří mezi základní stavební pilíře ofenzívy Borussie Dortmund. V letošní sezoně hraje excelentně a má průměr víc než jeden kanadský bod na zápas. Za jednatřicet duelů si připsal šestnáct branek a sedmnáct asistencí! Víc asistencí na svém kontě nemá ani Mesut Özil nebo Kevin De Bruyne či Neymar. Arménský ofenzivní záložník momentálně co se pěti nejlepších evropských soutěži týče, vede v této statistice.

 

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz